Чи потрібно промивати квашену капусту?

Не промивайте квашену капусту водою. Достатньо просто вичавити з неї зайвий сік. Якщо квашена капуста надто кисла, краще візьміть її в меншій кількості та доповніть свіжою капустою.Apr 23, 2016

Як тільки стане помітно, що піна зникла з поверхні розсолу, а сам розсіл вже не піднімається, і став світлішим, то це говорить про те, що капуста готова. Ще одним показником того, що капуста вже приготувалася, слугує її смак. Готова капуста повинна мати кислувато-солоний і при цьому освіжаючий смак.

Капусту (білокачанну, пекінську та ін. листові види) перед промиванням прохолодною водою потрібно очистити від верхнього шару листя. Цвітну капусту перед споліскуванням прохолодною водою краще розділити на суцвіття і звільнити від потемнілих ділянок. Особливої уваги потребує зелень.

На першому етапі активного бродіння, який триває 2-3 дні, температура в приміщенні має бути 22-24°С. На другому етапі (він триває 5-7 днів) оптимальна температура – 20°С, у цей період капуста накопичує вітамін С. Потім капусту прибирають у холодильник або льох, щоб процес бродіння припинився.