Чому 64 кодони?

Оскільки кількість існуючих різних амінокислот перевищує кількість різних нуклеотидів, одну амінокислоту задає нуклеотидний триплет, або кодон, – три нуклеотиди, що послідовно йдуть. Порядок нуклеотидів у триплеті значимий, тому всього 43 = 64 різних кодонів.

Стопкодон або кодон термінації – трійка нуклеотидних залишків у мРНК, що кодує припинення (термінацію) синтезу поліпептидного ланцюга (трансляції). Стандартні стопкодони – УАА, УАГ та УГА (UAA, UAG, UGA).

Кодон (кодуючий тринуклеотид) – одиниця генетичного коду, трійка нуклеотидних залишків (триплет) в ДНК або РНК, які зазвичай кодують включення однієї амінокислоти. Послідовність кодонів в гені визначає послідовність амінокислот в поліпептидному ланцюзі білка, що кодується цим геном.

Дауном і Г. Гамовим в 1952-54, які показали, що послідовність нуклеотидів, однозначно визначальна синтез тієї чи іншої амінокислоти, повинна містити не менше трьох ланок. Пізніше було доведено, що така послідовність складається із трьох нуклеотидів, названих кодоном, або триплетом.