Чому гелієва кулька здувається на холоді?

Розгадка криється в молекулярному складі газу. Гелій набагато легший за повітря, а його молекули настільки мініатюрні, що здатні випаровуватися, проходячи крізь стінки виробу. Особливо схильні до “витоку” газу латексні та поліпропіленові кульки, стінки яких мають мікротріщини і пори, що збільшують відтік гелію.

Що менші молекули газу, то швидше вони просочуються крізь стінки кулі – саме тому гелієві кулі здуваються швидше, ніж кулі, надуті повітрям (молекули газів, що містяться в повітрі, більші за молекули гелію).

Відповідь на питання чому гелієві кулі швидко здуваються криється у властивостях молекул гелію. Їхній розмір набагато менший за розмір молекул латексу, з якого зроблені стінки кульки. Згодом гелій просочується через оболонку, наповнення стає меншим і із завданням підняття кульки в повітря воно вже не справляється.

Пояснюю чому. Гелій, як і будь-який інший газ, стискається при зниженні температур і розширюється при збільшенні температур. Відповідно, якщо в приміщенні Вам надули кульку, і Ви вийшли з нею на вулицю, під впливом температури газ стискатиметься, а кулька зменшиться в розмірах.