Чому і навіщо світяться світлячки?

Щодо дорослих світлячків це питання давно вже має вирішення. Танець цих вогників, що пурхають у темряві, – всього лише шлюбний ритуал, не більше того. Він має репродуктивне значення, тобто допомагає світлякам розмножуватися, а тим самим виживати.

За біолюмінесценцію світляків відповідає пігмент люциферину. Під впливом спеціального ферменту цей пігмент окислюється. Надлишок енергії, що утворився в результаті хімічної реакції, він виділяє у вигляді світла. При цьому ККД світіння у світляків надзвичайно високий: від 87 до 98% енергії перетворюється на світло.

З'являються вони у вересні, щоб знайти місця для зимівлі, після чого туляться у борозенчастій корі великих дерев взимку, де знаходять один одного за сигналами феромонів у квітні та травні, спаровуються, відкладають яйця і йдуть до прибуття своїх літніх колег. Деякі світлячки спалахують в унісон.

Функція свічення личинок – це сигнал про неїстівність для потенційних бажаючих ними підкріпитися. Дорослі жуки теж свою сигналізацію в цій якості використовують. Світляки та їх личинки отруйні (або неприємні на смак) для більшості хижаків і чесно про це попереджають.