Присудок: значення та особливості цієї граматичної категорії

Присудок – Це одна з головних складових частин пропозиції, яка виражає дію або стан підлягає. Він є невід'ємним елементом пропозиції та відповідає на запитання до дії чи стану: "що робить?", "чим є?", "що сталося?" і т.д.

Присудок може бути виражений різними граматичними формами, залежно від часу, способу, числа та роду. Основні дієслівні форми присудка: дієслово в невизначеній формі, дієприкметник, дієприслівник, інфінітив, форми дієслова і його смислових аналогів.

Присудок може бути простим чи складним. Простий присудок складається з одного дієслова чи його форм, а складової – із кількох дієслів чи його форм, спілок і частинок. Також присудок може бути однорідним, коли всі його члени мають однакову функцію та узгоджуються з підлягаючим, або неоднорідним, коли його члени виконують різні функції та узгоджуються між собою.

Що означає Присудок
СловоЗначення
ПрисудокГраматична категорія, що виражає дію чи стан, що безпосередньо відносяться до підлягає

Присудок позначає дію або стан предметів і осіб, якими виражений підмет.

Що таке Підмет?

Підмет (лат. subjectum) – це самостійний член двоскладного речення, граматично незалежний, означає предмет, ознака якого виражається присудком. Підмет та другорядні члени речення, що належать до підмету, утворюють групу підмету.

Як підкреслюється Присудок?

При схематичному аналізі речення графічно позначається підкресленням двома ризиками.

Що таке однорідні Присудок?

У реченні дієслово найчастіше виступає присудком. У випадку, коли з одним підметом пов'язується два або більше присудків ми маємо однорідні присудки. Приклад: Оленка побачила маму та побігла їй назустріч.