Які слова називаються невимовними?

Невимовні приголосні – це звуки, які не вимовляються або погано розрізняються в скупченні приголосних у слові. Наприклад, у слові серце невимовним є приголосний звук [д], у слові місцевість – приголосний [т], у слові здрастуйте – приголосний [в], у слові сонце – приголосний [л].

Наявність невимовного приголосного перевіряється підбором іншої форми того самого слова або іншого спорідненого слова, де цей приголосний вимовляється, напр.: чесний (чесний, честь), палкий (палкий, пристрасть), радісний (палкий, радість), сумісний (разом), хресний, хрестник (хрест, хрестити), навколишній (околиць), …

Невимовні приголосні в корені – це приголосні звуки, які не вимовляються в групах інших приголосних. Іншими словами – втрачають своє звукове значення. При цьому на письмі літери, які позначають ці звуки, все одно є. Найчастіше невимовними бувають звуки [в], [л], [д] і [т].

Щоб з’ясувати, чи є в слові невимовний приголосний, потрібно постаратися підібрати таке однокореневе слово, у якому цей приголосний вимовляється. Зазвичай для цього потрібно, щоб приголосний, що перевіряється, опинився перед голосним (ЧЕСНИЙ – ЧЕСНИЙ) або наприкінці слова (ХРУСТНУТЬ – ХРУСТ).