Звідки вимірюється час?

За точку відліку було прийнято грінвічський меридіан – нульовий меридіан. Зараз поясний час встановлюється щодо всесвітнього координованого часу (UTC), введеного замість часу за Грінвічем (GMT). Шкала UTC базується на рівномірній шкалі атомного часу (TAI) і зручніша для цивільного використання.

Так як Земля обертається навколо своєї осі, Сонце встає і заходить у різних частинах нашої планети різний час. Але для точок, розташованих на одному меридіані, час однаково.

Як варто визначати часовий пояс Знаком і цифрою поруч позначають, скільки годин відокремлює територію від пояси GMT. Наприклад, у Великій Британії GMT+1, у західній Європі GMT+2, у Москві GMT+3, у Нью-Йорку GMT-4, в Індії GMT+5:30. Це дуже простий та зручний спосіб визначення вартових поясів.

У Індії адміністративне час визначалося меридіаном, що проходить через Калькутту (+5:00), до 1971 року. І в Непалі був часовий пояс +5:30. Потім у Індії прийняли за стандарт меридіан, що проходить через Хайдарабад, тобто зрівнялися з Непалом.