Чи можна пити свіжовичавлений сік із гарбуза?

Найкраще, звісно, вживати свіжовичавлений гарбузовий сік, але якщо такої можливості немає, підійде і напій із зимових заготовок, але концентрація корисних речовин у ньому менша. Пити гарбузовий сік рекомендується порційно. По 1/3 склянки за один прийом.19 Feb 2018

У гарбузі міститься безліч корисних речовин, але значна їхня частина втрачається під час теплової обробки, а їсти сирий гарбуз можуть далеко не всі. Але вихід є – з цього овоча можна готувати сік, причому і в чистому вигляді, і з іншими овочами. У соку зберігаються всі цінні вітаміни та мінерали.

До складу гарбуза входять такі корисні речовини, як пектин, каротин, аскорбінова кислота, вітаміни групи В, А, С, Е, магній, залізо, кальцій, фтор і багато інших. Важливою складовою є вітамін К, він рідко зустрічається в інших овочевих культурах. Калорійність у гарбузового соку дуже низька.

Сік гарбуза п’ють по половині склянки протягом місяця. Для профілактики захворювань печінки можна їсти гарбуз і в чистому вигляді. Овоч запікають, відварюють. Досить корисною є гарбузова каша.