Чому не можна їсти з пліснявою?

Харчова пліснява – видовище неапетитне, а вживання запліснявілих продуктів загрожує здоров’ю. Цвіль і грибок здатні спричинити харчове отруєння, алергію, погіршити перебіг хронічних хвороб. Пліснява росте на будь-яких продуктах: хліб, молоко і йогурти, овочі та фрукти, м’ясо і навіть консерви.5 Jul 2022

Цвіль на продуктах харчування може бути причиною важкого харчового отруєння. Грибки в процесі своєї життєдіяльності виділяють токсичні речовини, більша частина яких має стабільну хімічну структуру і не руйнується під час теплової обробки їжі. Деякі цвілеві токсини мають канцерогенну властивість.

Пліснява може спричинити кашель, риніт, алергічний кон’юнктивіт і бронхіальну астму, але тільки за наявності чутливості до плісняви. Вживання “заражених” продуктів може викликати слабкість, різке нездужання, головний біль, запаморочення, нудоту та блювоту.

Тверді м’ясні похідні, на оболонці яких ви помітили плісняву, найчастіше, придатні для вживання в їжу. Ба більше, для салямі та деяких інших видів ковбас цвіль на поверхні – норма і навіть знак якості.